ما شاهد ورود شُعرای جوان خوبی به حوزه اشعار دینی هستیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۸    |   کد خبر : ۱۴۰۲۰۵۲۴246
به گزارش روابط عمومی بنیاد دعبل خزاعی به نقل از عقیق، حاج احمد چینی پیرغلامان اهل‌بیت (ع) است که مداحی را از سن 15 سالگی آغاز كرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد دعبل خزاعی به نقل از عقیق، حاج احمد چینی پیرغلامان اهل‌بیت (ع) است که مداحی را از سن 15 سالگی آغاز كرد. او از زمره شاگردان مکتب آیت‌الله حق‌شناس، حاج آقا مجتهدی تهراني، آقا مجتبی تهرانی و آیت‌الله خوشوقت محسوب مي‌شود و معتقد است که باید مداحان اصول سنتی این حرفه را به درستی رعایت كرده و از بیان مطالب اختلاف برانگیزو شبهه آمیز، پرهیز کنند.

این مداح پیشکسوت کشورمان اظهار کرد: «مداحی» اصولی دارد که از قدیم الایام رعایت می‌شده است بنابراین این اصول نباید خدشه بردارد. البته «نوآوری» اشکالی ندارد، اما نوآوری و خلاقیت باید منطبق بر اصول مداحی باشد.

وی با بیان اینکه باید اشعار مداحان، پُرمحتوا و در راستای قرآن، روایات و در شان اهل بیت (ع) باشد؛ تواضع، نقدپذیری و بهره گیری از اشعار پُر معنا و خالی از غلو را از اصول درست مداحی عنوان کرد.

به گفته چینی، علاوه بر اینکه باید مداحان جوان و تازه کار مورد حمایت قرار بگیرند و مرتبط با مداحان پیشکسوت باشند، تاكيد كرد كه آنها لازم دارند همواره زیر نظر استادی با تجربه، اشعار و کیفیت مداحی خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی ادامه داد: ما شاهد ورود شُعرای جوان خوبی به حوزه اشعار دینی هستیم، اما معرفت افزایی و ارتقای کیفیت اشعار، باید در اولویت باشد.

این پیرغلام اهل بیت (ع) با تاکید بر آشنایی مداحان جوان با مقتل‌های صحیح، یادآور شد: نباید مداحان جوان تنها به فکر گریه گرفتن از مستمعین باشند، چرا که گریه گرفتن به هر وسیله‌ای، جایز نیست. خواندن مقتل صحیح -، چون کلام معصوم شمرده می‌شود - خودش موجب اشک ریختن مستمع می‌شود؛ بنابراین نیازی به خواندن مقتل‌های جانسوز نیست. به گفته مرحوم آیت الله فاطمی‌نیا، «مداحان بهتر است مقتل‌ها را به کنایه بخوانند و خیلی آنان را باز نکنند».

وی با بیان اینکه فضای مداحی تنها احساسی نیست بلکه همراه با معرفت و شعور است گفت: بهتراست درمراسم مداحی، یک واعظ هم حضور داشته باشد تا احکام و اخلاقیات را برای حاضرین و بویژه جوانان بیان کند.

چینی در پایان با اشاره به وضعیت مداحی در کشور اظهار کرد: اگر چه کیفیت وضعیت مداحی نسبت به قبل بهتر شده، اما هنوز جای کار بسیاری دارد. همان طوری که مقام معظم رهبری و حضرت امام (ره) بار‌ها گفتند: «باید اصول مداحی سنتی حفظ و از بیان مطالب اختلاف برانگیزو شبهه آمیز پرهیز شود»؛ لذا امیدواریم هر روز، شاهد اوج گیری و عمق بخشی مداحی در کشور باشیم.

2بار پسندیده شده
پسندیدم
اشتراک گذاری
این خبر را با دوستان خود در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران
نظری ثبت نشده است
برای این خبر تا الان نظری ثبت نشده ، شما اولین باشید
نظر جدید
ارسال نظر